Added: 3 years ago
From: BlueBeautyRoses
Views: 107,205
Sort by time | Sort by thread (beta)

Link to this comment:

Share to:

All Comments (185)

Sign In or Sign Up now to post a comment!
  • Sweden should of sent this!

  • SUPER!!! Better than Cara Mia!

  • good song ;) sweden had 2009 the best melodifestivalen ;)

  • i wanna lick his hairy legs

  • @baboo1984 o.o ...

  • U have Agnes, Mans, Ola, Alcazar, Hanna... and u send that nobody. Can't understand.

  • @Loosho10 Take some memory pills;)))....This song lacks in originality, it will be kicked out even from the semifinals :P

  • I LOVE IT SOOOO MUCH ! :) !

  • Han är ju så bra o jag älskar Måns och han sjunger ju så bra och ser så het och han är bäst kul att ser han uppträdande på scen. COOL !!!!!

  • ärligt talat tycker jag tyvär det var roligare när han deltog istället

  • I love it...:-)

  • Han har alltid varit bra på scen, och har alltid bra låtar.

  • adoroooooooooooooooooo lindoooooooo....beijos from Brasilllll

  • should've won...

  • this song is second to la voix

  • jag fattar inte att vi inte skickade måns!!

  • Good song, but I prefer La Voix!

    Don't see why the Swedes are complaining about that Malena won either...They voted for her!

  • veldig bra sang

  • hmm , nice

  • Hit Szwecji i Polski ale inne kraje też go lubią.

  • Excellent !

  • AMAZING!

  • Visst påminner refräng melodin om Viva la vida, men tekniskt sätt så gjordes Hope & glory före Viva la vida. Viva la vida gjordes 2008 och Hope & glory 2007. Det är bara att viva la vida släpptes ut tidigare. Men Hope & glory är riktigt bra och borde vunnit allt. xD

  • goda händer! detta verkligen är bättre än la Voix.

    varför har han inte gick med Eurovision Song Contest?

  • excelent song .. i love it

  • 100000000times better than la voix!!!!!!!!!!!!!

  • @dimiboy123

    it is good but NOT that good.

  • Comment removed

  • Den här var så nära på att vinna, jag gillar den här låten

  • refrengen påminner om coldplay :)

  • hes STILL standing for hope and glory...? pretty long time lol

  • i really like this song

  • I love this song!

  • mums mums:D

  • such a good looking man. Love him. xx

  • Herregud vad är det med alla? Malena var kanon men det räckte inte hela vägen. Det är bara att acceptera det och gå vidare, sikta in oss på nästa år. Det tjänar ingenting till att säga "Vi skulle skickat Måns" eller "Vi hade vunnit om Alcazar vunnit istället för Malena"

    Var glada att vi ens kom till final! Vi borde vara jäkligt stolta över att det aldrig har varit en final utan Sverige!

  • Ni får skylla er själva ni som röstat och sedan klagar på fusk! Ni lurade bara er själva!

  • Om Emd inte skulle vart med och måns skulle fått Emd's röster av svenska folket skulle han gått vidare till ryssland! När det finns två stora favoriter så räker inte rösterna till för att änns en av dom skulle komma vidare.. Om Emd inte skulle vart med skulle Måns tävlat för sverige! Emd fick knappt nåra röster av dommarna men det fick Måns. så därför skulle Måns ha större changs att vinna om Emd inte skulle vart med, än vad emd skulle haft om Måns inte sulle vart me.

  • Comment removed

  • maria ernman sucks ja det gör hon..

  • Thinking what was the quality of the Swedish national semifinals it's just unbelievable how badly the country did in ESC. You seem to have a problem in choosing.

    We Finns were the last in final but our candidate was still the best in our nationals in this year.

  • i'm from uk and we usually pick badly, apart from Jade this year, i think Sweden just wanted to try different sounds, the song i like is Moving on by Sarah Dawn Finer, but this is an amazing song too although i don't like the staging it would have got a top 5 in the final i think, having said that La Voix should have been a top 10 at least

  • du har super rätt du är den bästa och amy diamond. och stay the nihgt fast måns är bäst och amy.

  • Fy fan vad taskigt...! jag tyckte att han var bra, RIKTIGT BRA! ni kan rösta ner min komentar hur mycket ni än vill,men jag tycker han var bra och bryr mig inte om jag får minus eller plus, det är vad jag tycker som räknas,inte hur många minus elelr plus jag får! Så ni som tycker jag är en idiot rösta ner den hur mycket ni vill,men jag bryr mig inte!

  • fyfan va denna sög. blev så glad när han inte fick mkt poäng från svenska folket. hah han trodde att han skulle vinna. jävla bög

  • why Sweden keeps doing the same mistake and not sending Mans to Eurovision?! Europe gonna love him like we all love him in Israel. Defenitly 12 points from Israel once he is in the Eurovision

  • I liked this song... way better that la voix

  • du har fan rätt sverige är skit när det gäller tävlingar ^^

  • only good looking but sings like a shit !!!!!

  • nej finlands låt var lik någon av e - types låtar :P

  • Tänkte ni på att Finlands låt var jättelik hope and glory?

  • Scenuppträdandet är ju inte rumsrent på en enda punkt. Men låten är bra och hade lätt gått bättre än Marlena. Men tyvärr så är det ju bara de som är födda innan 70-talet som röstar, så då går det såhär.

  • Vilken bög :D

  • jag älskar denna låt

  • den här låten bara växer och växer...fan att vi inte skickade denna !!! :P Förra året skickade vi dålig schlager, men här e faktiskt BRA!!! Och jag tycker faktiskt inte att den e så lik Hero, den e MYCKET bättre....nää vi skulle nog skickat alcazar, måns eller sarah dawn finer...Men hoppas att det går bra ändå för Malena :D

  • Nääääj!!!!!! Måns och sarah och alcazar...Det är klart jag hejade på de men...... Nääääääääj!!!!! om de skulle skikats till ryssland de skulle ha förlorat och det vill vi inte ska hände va? svenska folket rösta fram precis den som kommer ta hem slagern åt oss!

  • Jag var glad när den här inte gick vidare från melodifestivalen men nu .. de känns som om den här hade haft större chans O,o

  • ww w . smsglass . se

  • Nice song, great voice, good-looking performer -hard luck I won't see him at Eurovisia contest. I really regreat.

  • så jävla grym!

  • Den här låten har precis samma musik i sig som Hero hade därför blev den inte mer än 3:a .. Inte 2:a .. det blev Snälla Snälla Vunnit skulle Alcazar gjort .. Sväng i den Jäveln ^-^

  • Den blev 4a.. EMD blev 3a..

  • åh snyggismåns:D

  • jag hejade på måns zelmerlöw hans låt hope & glory den är jätte bra men snälla snälla är sämst nästan alla jag känner hatar den hur kan den komma 2:a det är inte okej och hon ser gammal ut hoppas ni håller med

  • snälla,snälla kom 2:a för att den stack ut och för att om du lyssnar på texten så finns det lite mer djup i den än i t.ex. hope&glory. att hon ser gammal ut har väl ingen betydelse, det är låten som är/ska vara poängen i MF inte hur artisten ser ut.

  • ingen bryr sig om hur djup en låt är i en tävling som melodifestivalen. Det enda som betyder nåt är om den passar att spela 5 gånger per timme på rix fm.

  • Duu..? Du över dramtiserar lite, ärligt. VI rösta för fan inte fram snälla snälla,Näj näj näj.... det var gamla gubbar som satt i soffan och valde att en gamal käring gärna kan förlora åt oss i slagern!

  • Wow...han hade typ kommit på 18 plats somförra året... Malena kommer vinna

  • THis is just like hero, and we all kno what happened to charlotte ...

  • what happened to Charlotte? I thought her song was good at last years Eurovision.

  • she's retired.. haha

  • mans dawaj do polski my cię weżniem beż żadych ćwierć i półfinałów:D

  • den är bättre än låten som vann! låten som vann suger verkligen! och kommer att komma sist i eurovision song contest 2009!

  • jag bara älskar den här låten! jag håller med den borde ha vunnit

  • Älskar den här låten! Den skulle ha vunnit

  • men det var ju bra att la voix vann men alla låtar har en energi som är annorlunda det e det som e bra

  • Trodde han skulle ha en bättre låt :-(

  • Hope and glory bra

    jag gillar den

  • Va? Jag accepterar väl stilar? Det är väl du som inte accepterar?

    Att gilla EMD och söta pojkband får man ju också acceptera i så fall?

    Tyvärr planerar jag att leva för evigt.

    Men du! Gå och ha lite självironi! TITTA PÅ JOHAN GLANS! + Jag är mogen. Verkligen.

  • En bra låt men man tröttnar på den efter ett tag. Men när ni har tröttnat på den här låten kan ni söka på en av sveriges bästa filemr (tycker jag) Då får ni er ett gott skratt sök på "stefan och ernie"

  • Måns äger förresten :) Naw ^^

  • This song should deserved the 2nd place!! Great song!

  • Comment removed

  • Jag älskade hans min när folkets poäng kom...ett så självsäkert flin är kul att vrida till lite. Lite mer ödmjukhet nästa gång månsipånsi:oD

  • Man får väl bli glad? Ska man vara en en fisk med dåligt självförtroende eller?

  • Comment removed

  • Comment removed

  • Men mogna själv bajs. Jag är inget fan av EMD heller, men de är lite smågulliga. Du är en sådan jobbig hater.

  • sööttisis månss ♥

  • tror fan Måns vinner om han ställer upp nästa år

  • Is this the song which will represent Sweden at the Eurovision contest?

  • no ;)

  • no this is not the one ;)

  • Why oh why didn't you choose this? I know this resembles "Hero" but this is much much better. And the back dancers are just fantastic.

  • Because it's so boring and sounds just like every average mainstreem "hit" you hear everyday. Probably would have gone as well as Hero. La voix might actually have a chance at winning.

  • han e bäst som kommer från SKÅNE

    heheh <3<3<3<3

  • hahahahah 2:20 man trodde att han skulle sluta

    men han vann inte

    såg han igår LIVE sjöng i Trelleborg hihi

    såååå snygg

    HAN E BÄST!!!

  • Jag älskar honom i alla fall den låten :D

  • why didn't this win! Stupid opera shit! Im swe btw^^ just like writing in english

  • asså den borde vinna!!!!

  • Oh-my-gud, han har ju fan strippor som dansar? O.O'

    Ofta man har sånna dåeh?

  • Det är bara den helt vanliga schlagerkören. mohah :)

  • ööh?

    Vad säger alla?

    Måns låg först innan, men sedan blev det fler röster på opera! :O

  • I honestly like this one. I normally dislike the Swedish Eurovision songs but this one is really good but sadly that old opera lady won. -.-

  • Lol, agree.

  • Comment removed

  • UN 10 al melodifestivalen

  • woh..! it's great! sewden's verry good music,a like'd so much, en mi pais tienen que escuchar esto, latinoamerica. Okey thi' music go to my country, absoluty..! sorry my inglish is verry bad..! but this music is verry good..!

  • låten äger,men de var en JÄVLA gam kärring som van:''( men de är så:( <3

  • 2:20 lol alla trodde att han va klar (jag håller med)!! xD

  • I'm French, and I Must say that all the song of melodifestivalen are amazing. Malena, Mans, Emilia and others... WOW !

    So... I can say that swedish music is... very great =D !

  • Thanks ^^

    United in Diversity!

  • is this gonna represent sweden in moscow??? i mean it will be time for mans to represent sweden finally, he has a great songs....

  • nope , la voix song won

  • Malena Erdman - La Voix. Search for her. she beat this... somehow.

  • dn här borde fan ha vunnit!!! men sverige väljer att skicka ut någon opera sång elr nåt jag bara säger WTH :S:S

  • den här låten låter exakt som något jag har hört från usa

  • Jag tycker att den påminner lite om pinks låt get the party started, inte i refrengen men lite i början och så =P

  • han va ju bäst men när ja ringde och röstade kom ja inte fram ja tror ja ringde 10ggr eller nåt :S -.-

  • HAN borde ha vunnit men jävla opra shit vann*suck* -.- :''(

  • I watched this on Finnish TV and hoped that Sweden would have voted this to win. ;_;

    Sorry, my English sucks again. 8D Hon borde vunnit... hänen olisi pitänyt voittaa...

  • Haha, you men HAN borde ha vunnit, hon is she xD And your english is not bad!

  • He should have won

  • Jo men den operalåten kan vinna faktiskt.

    Alla andra länder har annan musiksmak...

  • han borde vunnit!

  • Lite synd att han inte kom till Eurovision. Den där operalåten blir årets pajas låt...

  • Not really sure what the girls are doing in this song. :D Sex sells I guess... :/

  • the chorus uses the same chords as Waldo's People's entry

  • I like it! I hope he will win :D

  • Den är bra men Heat är nog bättre enligt mig...

  • Usual song but good performer !

    Sofia is also good ;)!

    Good luck !

  • hahhaha grym låt!, men det känns lite töntigt med pussycat dolls kopior :/ men annars en skit bra låt MOSKVA!

  • HEJJA MÅNS!! (:

    jag tycker verkligen att det här är den bästa låten av dom som tävlar i melodifestivalen i år ... men jag tycker ändå att Norges bidrag Fairytale med Alexander Rybak är sjuuuuukt bra!

    Hejja Måns och Hejja Alexander, Norge !! <3

  • Vi får verkligen hoppas att detta bidrag INTE representerar Sverige i Moskva.

  • Håller med. Det är precis samma "skit" som Sverige skickar år efter åt.

  • Haha vi hade båda rätt åtminstone.

  • åh,den här låten är sp bra:)

  • wonderful!!!!

  • För det första: Fattar inte HUR ni kan få för er att någon har jämfört Måns med Perrelli? Det är LÅTEN som är superlik! Hero och Hope and Glory! Vore tråkigt och skicka en Hero Version 2!

  • det var ett jäkla tjat om att det här är en kopia av perelli.....asså är folket tondöva och blinda eller?! detta är ett enormt bra framträdande, låten är hundra gånger bättre än Hero och Måns är jag vet inte HUUUUUUUUUUUR många ggr snyggare än perelli som skrämde livet ur mig förra året, inte konstigt att det gick som det gick. Måns eller EMD till Moskva TACK!

  • not a winner...it's between alcazar and emilia .... good luck from Portugal

  • Men och andra sidan är denna bättre än Hero i jämförelse.

    Men det skulle ju bli ett stort plus för mig om Alcazar eller Sarah Dawn finer kommer till Moskva.

  • alcazar to moscow.. not Hero version 2..

  • Jag har en obehaglig känsla av att denna kommer vinna.. vilket inte skulle vara bra för Sverige..

  • I´m from sweden but I think that even if

    måns wins, alexander rybak will sweep the floor with him i moscow....

  • Vem e alexander rybak?

  • han vann den norska tror jag ;)

  • Tackar ;) amen gud :O jag har sett den o han suuger xD måns skulle spöa skiten ur honom (Y) (a)

  • true... but it would be cool to have both norway and sweden sending top acts

  • We need a showdown between Alexander Rybak and Måns come May...!!

  • vadå låter precis som hero xD kolla upp hörseln din skummefan

  • HAN ÄGER! <3

  • Jag tror Måns vinner hela svenska :D :D :D :D :D :D :D :D :D

    Han är ju så satans BÄST!

  • Alcazar ar mycket battre. denna later ju precis som Hero. Nepp, Alcazar borde vinna.

    Mans har inte en enda chans i Moskva.

  • Jag tycker vi ska ha kvar våra schlager-låtar och inte BARA tänka på att vinna...då kommer det bli jättetråkigt jue...en massa dåliga låtar med trummor och rosa dansade pingviner (rosa pingviner är ganska roligt...men ändå)

  • Comment removed

  • Denna låten var jättebra! Den borde vinna? Varför? Låten är bra + Att Måns ser bra ut! Charlotte var ju stel, det var inte Måns! Kommentaren under mig...VA? SARAH DAWN FINER? Är du helt galen?

  • Den här påminner inte mig om Hero? :S ,

    1. Charlotte's misstag var att hon hade världens sämsta performance någonsin.

    2. Erkänn att hon såg förjävlig ut i finalen.

    Hennes låt var helt okej och blev mycket stor internationellt. Så vad gör det om vissa tycker att denna påminner om hero.. (Även om den inte gör det). Men tycker fortfarande att vi ska skicka Sarah Dawn Finer - Moving on.

  • I love this song!!!!

    I hope that Mans win in Sweden :)

    And I hope that in Final:

    Sweden ---> 10p go to POLAND

    Poland---> 12p go to Sweden!!!!!!

    ps. in our preselection was Man Meadow (Sweden) and I think that Sweden is Eurovison country!!

  • Mkt bra låt. Måns är en stjärna!

  • detta är ju Hero version 2...

  • AhaHero, ursäkta:

    2, Man ska kunna sjunga den själv.. Annars komr dom ingenstans

    sjunga den själv? har absolut inget o göra med hur bra låten är om man inte kan sjunga den själv? haha handlar om vilken talang man har i sång själv isf haha

  • Asså du kan sjunga hur jävla dåligt som helst xD men man ska kunna nynna texten o faktiskt kunna sjunga den för sig själv.. i kanske duschen? xD För de är vissa låtar som man inte ens kommer ihåg vad de handlar om.. som Agnes låt! vad fan?! jag hörde tre ord. LOVE LOVE LOVE.. :O De e så jag menar jag e väl fan inte dum xD

  • hahha fattar väl jag också, men om du hör en låt flera gånger så kan du den till slut, hur bra elr kass den än är

  • Alltså en rimlig.. o rytmisk låt.. inte en massa ordrabbling baara.. :D

  • Det är ju precis det.. Den låt du hör i melodifestivalen som du sen går o nynnar på hela veckan, den e helt ok.. Men i ESC finns det inget "Lyssna flera gånger" de är ETT uppträdande som vi tänker kasta bort om vi väljer de ordrabblande låtar, Måns här hör jag exakt vartenda ord o har sjungit på den en hel del sista tiden.. Vissa låtar hör jag inte ens vad de sjunger om.. Hata dom då..

  • Jag tar inte låtarna för artisterna.. Jag bryr mig inte om hur populär en artist e.. Jag skiter i Idoltöntar med sitt utseende.. jag lyssnar på låtarna.. och röstar INTE innan jag har hört dem.. De är för att man röstar på idoler som oftast fel låt kommer tl final kanske tom ESC! för mig ska det va:

    1, Man ska utskilja orden.. De ska inte döljas av musiken

    2, Man ska kunna sjunga den själv.. Annars komr dom ingenstans

    3, Refrängen är låtens hjärta

  • Är det ingen mer än jag som tycker att versen har precis samma melodi som versen i Pinks Lets get this party started?

  • Vaaad fan sverige?? värsta weirda komentarena här :O

    1, Den här är inget som Hero

    2, Dessutom trackade de flesta charlotte för utsendet, inget fel på låten.. men dagens samhälle e så JÄÄÄVLIGT ytligt.

    3, WTF?? Emd?? De komr ingeeenstans i ESC

    4, Hope 'N Glory skulle komma långt.. Måns har utseendet o låten e sååå jävligt bra.. Jag hatade honom med Cara Mia.. Ljudet när han sa de bläää... Hope 'N glory äger ut den..