Sort by time | Sort by thread (beta)

Link to this comment:

Share to:

All Comments (333)

Sign In or Sign Up now to post a comment!
  • det blir ett pedagogiskt problem att förklara hur två valutor med växelkurs på 1/9 blir detsamma som 1/90000

  • Hon är skitnervös och har säkert varit de under hela tiden

    skulle ni själva inte va nervösa och kunna göra enkla fel?

    alla kan göra sådana misstag.

  • @trellemanen Nix. Sådana fel får inte göras inom instanser som dessa, Klart som fan hon misstag, ha lite distans. Hade en "såsse" eller en "kapitalistfan" gjort detta misstag hade SD:are varit där o "HAHAHA LOLZOZLZLLZOL Mona Muslim kan fan inte räkna mer längre än toblerone askar!!!" Det vet både du och jag om, bara du tänker efter. Sund "rivalitet" väljer jag att kalla det. Om någon gör ett misstag som är såhär pass stort så kommer folk att håna det. Käft nu och njut av våpet!

  • Det var euron som var FEL!!!

    40.000.000.000.000 SEK är rätt.

    watch?v=Dh22ZCOjVUc

  • @HELLO7657 40biljoner svenska kronor är en enoooorm överdrift, särskillt som vi har en BNP på 3biljoner kronor.

  • Många lågintelligenta kommentarer här. En felsägning. Häng henne.

  • hur fan lyckas man! ^^ inte många rätt på tavlan här inte

  • Ut med SD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!

  • Har ni hört om den där smarta Sverigedemokraten?

    Nej

    Inte jag heller

  • 0:32 Oh crap what did you say?

  • kolla på killen till höger vid 0:35

  • Keff

  • FAN TA SD

  • Hon ragglar när hon reser sig.

  • Jag tycker det är sött när folk dumförklarar andra utan att egentligen själva vara så pålästa..

    För er som försöker säga att den Svenska siffran är korrekt... Ja, det är den väl enligt SD. Men enligt EU så är ingen av siffrorna korrekta. SD har ju inte räknat riktigt så fel som mellan EUR och SEK, men den Svenska siffran är ändå ca 3 biljoner för hög. Detta är dessutom ingen felsägning eftersom olika SD politiker vid upprepade tillfällen bekräftar den Svenska siffran.

  • @kastrullsex Ojsan hoppsan... Är alltså inte de som röstar på SD lika smarta som de försöker måla sig som? Nämen!

  • Hur kan man ens räkna så mycket fel?

  • Man kan sminka en gris men det är fortfarande en nasse.

  • *facepalm*

  • alla länder tillsammans har inte 40 tusen miljarder kronor säkert.

  • ..Ungefär... fyrtio.. tusen... MILJARDER.. kronor

  • Varför snackar hon som om hon hade limmat fast sin käft ;0

  • Av hennes uppträdande verkar denna SD ledamot tillsynes oetisk,ansvarslös och har tydligt bristande kunskaper inom matematiken.

  • Är det invandrarnas fel att du inte kan räkna nu också? Nnnnnej, du e bara jävligt korkad

  • Hennes föraldrar måste bli stolt!

  • Hon hade fel på euron inte kronorna.

  • This is allready a classic!

  • Comment removed

  • Dem där idioterna tror att dem bara kan byta från bombajackorna till kostymer och inte skulle känna igen dem!!!

  • Hahaha, det visar hur intelligent de flesta sverigedemokrater är!!

  • Och ändå hade hon fusklappen i handen... wow.

  • Sverigedemokraterna kan ta sig i röven.

  • @StekarN47 oj, fint "argument"..

  • @svea135 Är inte intresserad av att argumentera såna löjligt fåniga saker.

  • GJ mother fucker :D

  • Tror hon att vi bor i Zimbabwe eller?

  • @DrStrangebomb1993 HAHAHAHAHAHA

  • Det bästa är att ingen säger någonting.

  • Chilla allihopa! Hon räknade bara ca 39 999 996 300 000 SEK för mycket!

  • @swordtrend Räknade? ;P

  • @Etyde Hon "sa", menade jag xp

  • @swordtrend GHAHAH, det var ju inte så mycket... xD

  • tjena

    

  • Enda media med hder här är faktiskt aftonbladet, de rättade faktiskt sig själva angående detta. Att sandestedt eg hade rätt men sade fel eurosumma., dumt av henne ja då det tar uppmärksamheten från em mycket viktig fråga.

  • För er som undrar så var alltså 40 000 000 000 000 SEK en korrekt siffra, det hon säger fel på är beloppet i EURO.

  • @STR3KK låter ganska orimligt att det stämmer , med iaf så säger hon helt fel ivilket fall att hon står o tror att 400k euro är 40tusen miljarded svenska kronor. 40 000 miljarded är än sjukt stor summa. föm vet hon inte hur mycket en euro är värd man kan inte skylla på sina egna papper man måste kunna lite valuta

  • @Cuteandbrutal Du förstår väl att det är en felsägning?

  • @STR3KK en ganska grov sådan

  • @Erikeriik Allting är relativt.

  • HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAH FYFAAAN, SD har IQ 0

  • @shenwarai Det som är lite intressant är nänstan ingen här är källkritisk... watch?v=Dh22ZCOjVUc

  • HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAH FYFAAAN, Alltså det är synd om SD

  • Jävla stolpskott..

  • @Qnektar hon hade ju rätt^^

  • O BY THE WAY, SÄG TILL SANDNEGERN MED PIZZAN ATT: INGEN SÅS PÅ KEBABEN!!!!!

  • @sve20

    Så du kommer inte göra det 2014? lol

  • @JLAEBB Han har nog inte rösträtt då =)

  • @sve20

    Lika pantad som hon i videon ser jag. Vad säger du om att bli en ledamot för SD? Tycker du passar bra där!

  • Hon kanske tog fel på Euro, men när det gällde Kr var det rätt!

  • 40 000 000 000 000kr.. for realz? GG

  • @SebLive2010 siffran 40 tusen miljarder kronor var korrekt. Det var siffran i euro hon fick fel.

  • @SebLive2010 Den siffran är korrekt men inte 400 000 €

  • @Liopodify e du dum i huvet fo realzzz?

  • @SebLive2010 Varför uttala dig när du inte verkar vara speciellt insatt. watch?v=Dh22ZCOjVUc

  • @MrP3rsson Ledsen kompis, du verkar inte så insatt du heller..

  • @SebLive2010 Är du helt immun mot kunskap eller vad är problemet? Kolla videon.

  • Bruna ögon, bryn hy, försök till att ljusa upp sitt hår... Hur kom hon in i SD överhuvudtaget?

  • @jennyphan95 För vem som hellst som är svensk medborgare och född i sverige kan vara sd?

  • Om detta är bortgjord med VERSALER så borde ju mångfaldens företrädare få ett helt eget domännamn tillägnat för sitt skandalöst dåliga och ansvarslösa integrationsexperiment där mångfald SKA tilldelas alla? Hon i videon bekostar ju åtminstone inte oss skattebetalare som Mona Muslim gjorde med sina Toblerone med mera! Nähe PK-folk, ni är alla riktiga hjältar som vill ta hit och rädda hela världen - hoppas bara världens befolkning vill rädda er också. Jag tvivlar.

  • @Arcezzu85 Vill inte påstå att Mona gjorde rätt (stödjer heller inte S eller V eller MP) men det var nog av misstag antar jag.

    Poängen med detta är möjligtvis att det inte krävs särskilt mycket av en människa för att bli SD politiker och att man röstar fram människor som saknar förstånd.

    Jag tycker verkligen att det är tråkigt att en så stor del av den svenska befolkningen är redo att stödja dessa.

  • Sverigedemokraterna gör inte bort sig, denna kvinna gör bort sig.

  • @Moongrock Varje gång en SD medlem gör något fel säger folk bara att det är enskilda medlemmar.

    Men vet du vad? SD gör bort sig i och med att kvinnan blev framröstad av svergedemokraterna och människor som stödjer dem. Det visar ju hur smarta de var när de röstade som de gjorde.

  • @GoGetOwnd Jag bryr mig inte om vilket parti hon är med i, SD eller Vänstern, jag skulle inte skylla på partiet, alla gör väl misstag.

  • @Moongrock Alla gör misstag. Frågan är bara hur ofta man gör dem och hur stora de är.

  • @Moongrock bara genom att visa sig hos vanliga människor gör sverigedemokraterna. Åkesson, Ekeroth och alla andra jävla pajaser borde ju bara radas upp och skjutas för att vara historiens mest misslyckade och usla kvasipolitiker någonsin.

  • Hon har nästan samma ton som Maria montazami. Efterbliven.

  • Men shit! Säger till dig som laddat upp filmen: Kul grej du hittat, men måste du tjata nåt så fruktansvärt om dina uträknar från Euro till kronor, man är väl inte dum i huvudet heller. "det är ungefär som att säga".. "detta kan inte va en felsägning" SUCK! Men kul att du fick godkänt (till slut) i din matte A kurs.

  • Ja om de räknar sådär så är det ju inte så konstigt att de tycker invandringen kostar så mycket.

  • @ChetzNation haha

  • @ChetzNation Haha klockrent svar !!!

  • @ChetzNation du är rätt. massinvandringen kostar ingenting.

  • Va fan..?? SD:are är ju för goa :)

  • Hon är ett pedagogiskt intressant problem.

  • Hej jag är från SD jag kan ingenting och säger grejer jag inte fattar ett skit om ::)

  • @lixin96 precis den känslan ajg får också!

    Hahaha börjar skratta bara jag hör henne när hon försöker va så seriös och leka politiker bland riktiga politiker

  • Var tvungen att se på denna nu när fullständigt galna fanatikern Rick Santorum som vill bli USAs president sa att Obama enbart hade skapat 240 miljoner amerikanska jobb.

  • HASHAHAH det är ju 3,5 miljoner kr ?

  • hahahahahahahahahahahahahahaha­hahahahahahahah IQ badboll

  • heil hitler! yeaaaaaah

  • hennes matte kunskaper va inte den bästa....undrar om hon någonsin har varit utanför Sverige där man faktiskt måste betala med euro. Hon måste tycka att allt är asdyrt i andra länder!

  • @BuffySummers1990 Dina skrivkunskaper var inte det bästa.

  • @Suuulan Inte dina heller, uppenbarligen.

  • @NecroDhalia ???

  • @Suuulan "skrivkunskaper" är plural och därmed ska det stå "de bästa" och inte "det bästa".

  • @NecroDhalia Jaha.. "Matte kunskaper" är ändå så jävla amatör så jag vill skjuta mig själv.

  • @Suuulan Ja. Att folk aldrig lär sig att inte särskriva..

  • @NecroDhalia Säg det till ditt ansikte.

  • @Suuulan Varför skulle jag säga det till mitt ansikte? :P

  • Ni har ju ingen aning om vad ni snackar om. Obildade idioter.

    Siffran 400 000Euro är fel.

    INTE 40 000 miljarder!

    Så nu har ni lärt er något, era små ignoranus

  • @Gammal Den som inte har någon aning om vad hon snackar om är den lilla populistfittan på videon ovan. Det börjar bli mer och mer homogent för just SD..

  • Jag känner mig orolig för den hahahaha så ful , kolla upp han bredvid som försöker säga till henne att de hon säger fel.

  • hhahahaahhahaahahhaahahahahaha­hhahahahaahahahahahahahahahaha­

  • hahaha

    kurdishgirlpeaceandlove.blogg.­se

  • Åsnor i SD som folk röstat fram. Visste inte att det fanns så många åsneanhängare i sverige....

  • JAG GARVAR !!! ;D

    DET ROLIGA ÄR ATT DEM SÄGER INVANDRARNA FÖRSTÖR SVERIGE MEN EGENTLIGEN HAR INVANDRARNA BYGGT UPP SVERIGE !

    ZLATAN ÄR EN AV OSS INVANDRARE !

    PIZZAN ÄR INVANDRARE !

    KEBABEN ÄR INVANDRAREN !

    HAHAHAHAHAHHAHAAHHAAHHAHAAHHAH­AHAHAHHAHAHAHAAHHAAHAHHAHAHAHA­AHHAHAHAAHAHHAHAHAHAHAAHAHAHAH­AHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA­HAHAHHAHAAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHA­HAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHA­HAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAH­AHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHH­AHAHAHAHAHAHHAHA

    kurdishgirlpeaceandlove.blogg.­se

  • dum i huvudet, "några" nollor för mycket där, hahahaha

  • Äntligen tv- reparatören är här

  • hahaha åkesson e en klyftig fan, men det finns en hel del slöa knivar i SD

  • fast tydligen var ju 40 tusen miljarder kronor det rätta beloppet, hon sa fel antal euro. lika dumt i alla fall, men bara så ni vet.

  • @stensturedenstore

    Med tanke på att hela sveriges stadsbudget är ca 300 miljarder kronor så kan jag försäkra dig om att det dom diskuterar inte handlar om 40 000 miljarder kronor.

  • Jag är Sverigedemokrat, men detta är ju så jävla pinsamnt så det står härliga till. Tur är det att om ni kollar på dom övriga partierna så finns det fläckar även där!

    Fast detta slår nog fan priset!

  • Förtio tusen miljarder ÄR väldigt mycket pengar! Så långt har hon rätt! Ingen tvekan om det.

  • Vad bra att hon är orolig för EUs sattegi... 0:13

  • Comment removed

  • MEN NI E JU FELA I HUVVET !? hon säger ju fel förstår ni väll ?

  • @surtep123 THANKS, CAPTAIN OBVIOUS!

  • @surtep123 jaha, ja men det förklarar ju saken. Tack så mycket!

  • HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH  Mår hon bra?

  • Hon låter ju som den största blatten jag har sett,,, hennes dialekt är ju fucked up

  • De får inte till matten! Sicka amatörer....

  • 0:32 - nejmen vänta nu lite...!

    0:40 - äh, det var inget....

  • Att hon säger fel är roligt och lite tragiskt, men inte på långa vägar så tragikomiskt att så många fårskallar förutsätter att summan i euro är rätt och summan i kronor är fel utan att ha någon som helst koll på vad det egentligen är som avhandlas i den där kammaren.

    Ni som tycker att 400 000 EUR låter som en rimlig kalkyl för EU:s totala energibudget fram till år 2050 kanske inte borde satsa på nån ekonomiskt inriktad karriär. :D

  • Sverige demo

  • 3 627 703 SEK fick jag det till xD

  • hurr durr

  • President för helvete!

  • Trodde SD inte ville ha plattskalla i Riksdagen. Har man missat att mäta hennes skallben?

  • Hahaha! Vilken jävla nolla. Henne skall vi slösa skattepengar. Är alla SD politiker lika förståndshandikappade?

  • @MXCartoon2 "Henne skall vi slösa skattepengar." Japp, runt 40 tusen miljarder ungefär ;)

  • @ShinyHagge

    Det är bättre att hon äter sin atabus och ge fan i riksdagen.

  • @MXCartoon2 Du lägger hellre pengar på svarta äckliga kräk som våldtar, rånar oskyldiga och sätter Sverige i dekadens? Du gillar zigenare och sharia också?

  • @Highlaj Håll käften rasistjävel!

  • @MXCartoon2 Du lägger hellre pengar på svarta äckliga kräk som våldtar, rånar oskyldiga och sätter Sverige i dekadens? Du gillar zigenare och sharia också?

  • En så jävla grov miss också! :D Inte ens rimligt nära.

  • Varför blir jag inte förvånad över att hon var med i SD?

  • @RydeMusic Säg mig, varför blev du inte förvånad?

  • @Reaktionar Ja du.... det är väl inte första gången någon i SD blottar sin dumhet, eller? Ta det med en nypa salt

  • Ganska intressant hur mången idioter som själva trampar i klaveret. Nej, hon har inte räknat om fel från 400 000 till 40 triljoner. Ärligt talat, om man sitter vid datorn och skriver kan man kanske räkna lite längre än om man står live inför TV och läser innantill. Uppenbarligen kostar inte strategin 400 000 euro, eftersom de motsvarar 4 miljoner kr och är skit i sammanhanget. Där av kan man dra slutsatsen att de rör sig av ett läs fel, ej ett räknefel. Alla som tror motsatsen måste vara idioter

  • Det sorgliga är ju att mer än hälften av sd består av sånna IQ befrida idioter

  • @torkadkorvmacka

    Inte bara det, Många SD politiker är dömda brottslingar. Åkesson presstalesmannen är t.e.x dömd för våld emot tjästeman.

  • ska dom inte heta nazistdemokraterna?

  • @laserturk3 Nä för de är inte nazister

    De är snare Rasist rednecks som letar efter någon att skylla på

  • Så kan man oxå räkna. :)

  • Svensk IQ-befriad Nolla som hör hemma i köket!

  • Det är lite för mycket nollor för lilla Margareta Sandstedt. Hon kanske skulle läsa upp sitt IG i matte till iaf ett G. Skäms.

  • det är ju George bush klass på det här asså :)

  • Jävla borta kärring.

  • Shiiit va borta hon e!!

  • HAHHAAHHAHAHAHAHAHAHAHHA det är det enda jag kan säga

  • haha fyfan vilket retard!

  • haahh hon kan inte varit så bra på matte

  • 1 EUR= 8,8 SEK just när jag skickade detta. HUR FAN KAN MAN RÄKNA SÅ FEL!?!

  • huhû_passt_hier_nêt_reïn_äbâ_ï­ch_bîn_sò_êïñsåm_will_jemànd_m­ït_mîâ_schrëïbèn

  • henne rösta inte jag på ialf, JIMMIE!!

  • Hahaha, vilken efterbliven gris! HAHA

  • Inga höga studieskulder där

  • 23 personer gillar SD

  • haha kan aldrig får nog av att höra på när sverigedemokraterna gör bort sig haha!

  • hahaha. jag älskar att hon håller i ett litet facit också som hon tittar på innan hon läser upp det! :'D

  • BRA SD BRAAAAAAAAAAAA :) hahaha luffare nii är

  • enligt hennes breäkningar kan man köpa hela sverige för några tusen euro XD

  • @BMNicolas beräkningar

  • ett ord RASIST och FAIL prata ordentligt

  • @devrangre Det var 40 000 000 000 000 ord. Inte 1.

  • @devrangre Er man rasist fordi man ønsker å begrense skadevirkningene av den demografiske tsunamien som kommer til å inntreffe Sverige om noen år? Det er trist at Sverige begår et kollektivt selvmord i den politiske korrekthetens navn... tviler på at du er like krass når barna dine vokser opp i skoler med 70-80%+ innvandrerbarn.